Oddelenie spracovania multimédií

Oblasti výskumu

Medzi oblasti nášho záujmu patria:

Human – Computer Interface

Spracovanie multimediálnych signálov

Spracovanie signálov predstavuje základný kameň všetkých pokročilejších multimediálnych aplikácií. Venujeme sa low-level spracovaniu audio signálov pre potreby spracovania reči a kompresie, či obrazových a video signálov pre analýzu obsahu a efektívny prenos.

Používateľské rozhrania

Komunikácia medzi človekom a počítačom už dávno nie je len o písaní na klávesnici alebo klikaní na displeji. V rámci nášho výskumu sa snažíme hľadať a implementovať prirodzené spôsoby vzájomnej interakcie: od človeka k systému, aj od systému k človeku. Spájame tu pritom dva napohľad odlišné svety: moderné technológie a používateľskú skúsenosť. Z tohto spojenia potom vyplývajú mnohé zaujímavé výskumné zamerania ako videoanalytika, ktorá môže poskytnúť sprievodné informácie o dianí vo videu (napr. sledovanie pozornosti počas videokonferencie), alebo intuitívne formy ovládania zariadení či celých priestorov v inteligentnej domácnosti.

Brain – Computer Interface

Našim cieľom výskumu v oblasti BCI je vytvoriť použiteľné rozhranie na ovládanie zariadení, ktoré by sa mohlo využívať v každodennom živote. Na to, aby rozhranie bolo použiteľné, je dôležité dosiahnuť dostatočný komfort používania aj dostatočnú presnosť. Zameriavame sa na BCI z využitím neinvazívnej elektroencefalografie – mozgové signály sú snímané na hlave priloženými kontaktnými snímačmi. V nasnímaných signáloch sa dôležitá informácia nachádza v rozmedzí jednotiek až desiatok hertzov. Pri spracovaní využívame najmä časovo-frekvenčnú reprezentáciu signálov, metódy spracovanie obrazov (prevedenie mozgových signálov do obrazu),  rôzne metódy strojového učenia s dôrazom na hlboké neurónové siete.

Inteligentná energetika

V poslednom období sme rozšírili naše zameranie aj na témy z oblasti efektívneho prenosu a využitia elektrickej energie, tzv. smart grid. Téma je nanajvýš aktuálna aj komerčne a má množstvo aplikácií nielen pre inteligentú domácnosť, ale aj pre optimalizáciu distribučnej siete, do ktorej sa začína pripájať stále viac alternatívnych zdrojov, ako aj hybridných koncových používateľov, ktorí sú nielen odberateľmi, ale aj dodávateľmi elektrickej energie.

Oddelenie spracovania multimédií sa zameriava na výskum a vývoj riešení v oblasti spracovania multimediálnych signálov s aplikáciami do oblastí inteligentnej domácnosti a virtuálnej a rozšírenej reality.

Dlhodobé výskumné projekty

Oddelenie vďaka množstvu domácich a medzinárodných projektov aplikuje výskumné poznatky vo svojich dlhodobých projektoch.

Inteligentná domácnosť

Inteligentná domácnosť nie je iba o zapínaní svetla cez mobilnú aplikáciu. Súčasné formy riadenia smart domácnosti sú stále vzdialené od naozaj pokročilej komunikácie, ktorej základom je kontext a predvídanie.

Na výskum máme k dispozícii laboratórium Smart Room, ktoré je vybavené ovládateľným zariadením. Tu sa študenti a výskumníci venujú konfigurácii a vzájomnému prepájaniu inteligentných snímačov a iných IoT zariadení a ich prepojeniu so softvérovými riešeniami na identifikáciu, zhromažďovanie dát, riadenie prístupu a inteligentné rozhodovanie.

Pracujeme s algoritmami na rozpoznávanie reči, identifikáciu osôb, rozpoznávanie gest a inteligentnú komunikáciu, aby sme zlepšili spôsob, akým ľudia interagujú so smart zariadeniami, a umožnili tak skutočne inteligentnú domácnosť budúcnosti.

Virtuálny teleport

Metaverse je kľúčové slovo, ktoré sa snaží pokryť komplexnú tému virtualizácie prostredia a činností a ich presun do rozšírenej a virtuálnej reality. Jednou z aplikácií metaverza je tzv. virtuálny teleport, teda komplex technológií, ktoré umožňujú používateľovi virtuálne sa presunúť na iné existujúce (alebo aj virtuálne) miesto.

Kľúčové je poskytnúť používateľovi zážitok, ako keby sa naozaj presunul do iného priestoru. Takáto zložitá úloha vyžaduje vhodnú kombináciu viacerých moderných technológií, z ktorých niektoré je potrebné ešte len vyvinúť. Môže ísť o presné trojrozmerné snímanie cieľového priestoru, rýchly prenos 3D obrazu alebo vernú a rýchlu interakciu s priestorom a ľuďmi.

Túto výskumnú tému realizujeme v laboratóriách AR/VR Lab a Smart Room.

Zamestnanci oddelenia

Meno
Funkcia
Ďalšie funkcie
Miestnosť
prof. Ing. Gregor Rozinaj, PhD.
Zástupca riaditeľa
PedagógB414
Ing. Ivan Minárik
DoktorandSprávca webuB410
Ing. Jaroslav Venjarski
DoktorandB409
doc. Ing. Juraj Kačur, PhD.
VýskumníkB416
Ing. Juraj Londák
DoktorandB412
Mansi Bhatnagar
DoktorandB411
Ing. Marek Vančo, PhD.
VýskumníkB410
prof. Ing. Pavol Podhradský, PhD.
VýskumníkB413
doc. Ing. Radoslav Vargic, PhD.
Riaditeľ ústavu
PedagógVedúci oddelenia
Garant študijného programu 1. stupňa IKT
Študijný poradca pre Bc. štúdium
B415
Ing. Šimon Tibenský
DoktorandB412
Vivek Dwivedi
DoktorandB411