Cieľ predmetu
Cieľom predmetu je uviesť študentov do problematiky počítačových sietí, oboznámiť ich so základným pojmovým aparátom v uvedenej oblasti a jeho aplikáciou pri riešení praktických problémov v počítačových sieťach najmä v kontexte sieťových modelov ISO/OSI a TCP/IP. Dôraz je kladený na linkovú, sieťovú a transportnú vrstvu, konkrétne technológie Ethernet a protokol IPv4. Študenti získajú aj základné praktické skúsenosti pri konfigurácií aktívnych sieťových prvkov a analýze protokolov. Predmet prináša úvod do praktickej konfigurácie sieťových zariadení Cisco v simulátore, ako aj s použitím reálnych zariadení.
Stručná osnova predmetu:
- Úvod do problematiky počítačových sietí. Základné pojmy a všeobecné princípy. Režimy adresovania. Topológie. Klasifikácia sietí.
- Vrstvový model sieťovej komunikácie. Princíp zapuzdrenia. Referenčný model ISO/OSI a model TCP/IP.
- Fyzická vrstva: štandardizácia prenosových médií. Štruktúrovaná kabeláž.
- Linková vrstva: úvod do technológie Ethernet. CSMA/CD –vs- full duplex.
- Linková vrstva: mechanizmy LLC, IEEE 802.1Q, VLAN, Prehľad štandardov IEEE 802.3.
- Sieťová vrstva: protokol IPv4 – adresácia, IP datagram. Protokol ARP a ICMP.
- Sieťová vrstva: protokol IPv4 – smerovanie. CIDR. Smerovacie protokoly. Protokoly RIP a OSPF. Úvod do NAT.
- Transportná vrstva – úvod: porty a protokol UDP a TCP. Protokol DHCP.
- Transportná vrstva – pokračovanie: mechanizmy protokolu TCP.
- Systém DNS.
- Protokoly a technológie aplikačnej vrstvy. Protokol HTTP a úvod do webových technológií.
- Protokoly a technológie aplikačnej vrstvy: FTP, SSH, infraštruktúra pre email: SMTP a MIME, POP a IMAP.
Podmienky absolvovania predmetu
- Prednášky a cvičenia sa realizujú prezenčne alebo formou online, pričom forma sa môže v priebehu semestra zmeniť. Študenti sú povinní zúčastňovať sa len na tom cvičení, na ktoré sú prihlásení podľa krúžkového zoznamu.
- Prístup na prednášky a cvičenia je umožnený len študentom riadne zapísaným na predmet. Študentom, porušujúcim univerzitné predpisy, môže byť ďalší prístup odmietnutý.
- Študenti sú povinní dodržiavať pravidlá špecifikované v smerniciach fakulty dostupných na stránkach fakulty, univerzity a v systéme AIS.
- Konzultovať prednášky a cvičenia je možné len počas semestra. Dátum a čas sa dohodne vopred cez email. Najvýhodnejšie je konzultovať/pýtať sa priamo na, alebo hneď po skončení prednášky/cvičenia. Počas skúškového obdobia sa už nekonzultuje. Konzultácia neznamená náhradu vymeškaných hodín, ale len prípadné vysvetlenie nejakého konkrétneho aspektu, ktorému študent nerozumie.
- Je prísne zakázané zhotovovať z prednášok, cvičení, skúšok alebo konzultácií akékoľvek audio/vizuálne záznamy. Zhotovenie akéhokoľvek záznamu sa okamžite rovná neúspešnému ukončeniu predmetu.
- Študenti sú povinní na cvičeniach ovládať už odprednášanú látku ako aj látku preberanú na predchádzajúcich cvičeniach predmetu. Tieto znalosti môžu byť priebežne testované a hodnotené.
- Žiadna neospravedlnená absencia na cvičeniach. Povolené sú maximálne 2 ospravedlnené neúčasti na cvičeniach.
- Zisk minimálne 30 bodov za riešenie úloh na cvičeniach. Body sú prideľované na základe úspešnosti riešenia úloh na cvičeniach.
- Celková známka bude odvodená od bodového hodnotenia nasledovne:
- Laboratórne cvičenia počas semestra max. 40 %
- Záverečný projekt odovzdávaný počas skúškového obdobia max. 60 %
- Konečné hodnotenie študenta známkou je dané aktuálnym študijným poriadkom.
Odporúčaná literatúra a zdroje
Základná
- TANENBAUM, A S. Computer networks. Upper Saddle River : Pearson Education Limited, 2003. 891 s. ISBN 0-13-038488-7.
- DOSTÁLEK, L., KABELOVÁ, A. Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS. Praha : Computer Press, 2000. 426 s. ISBN 80-7226-323-4.
- STEVENS, W., WRIGHT, G R. TCP/IP illustrated. Vol.2: The implementation. Reading : Addison-Wesley Publishing Company, 1994. 1174 s. ISBN 0-201-63354-X.
Odporúčaná
- IETF RFC dokumenty na internete: www.ietf.org
- Štandardy IEEE na Internete: standards.ieee.org